کد خبر: 684528
تاریخ انتشار :

افشاگری جدید؛ رابرت مالی برای ایران جاسوسی کرد؟

رسانه متعلق به سازمان تبلیغات فایل صوتی مربوط به راب مالی درباره برجام را منتشر کرده است. برخی اینگونه تحلیل کردند که درز یک فایل صوتی به رسانه تندروی ایرانی در حالی که رسانه‌های داخلی آمریکا اطلاعی از دلایل برکناری راب مالی ندارند، سیگنالی به مخالفان برجام در ایالات متحده است.

افشاگری جدید؛ رابرت مالی برای ایران جاسوسی کرد؟
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به نقل از رویداد24،  پیش از این «مایکل مک‌کال» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از توضیحات وزارت خارجه این کشور درباره پرونده رابرت مالی، در مصاحبه با سی.بی.اس گفته «اگر مالی اطلاعات و اسرار اطلاعاتی را به دشمنان خارجی ما انتقال داده باشد، به منزله خیانت است. البته در این مورد هیچ مدرکی وجود ندارد، اما اگر چنین کاری کرده باشد، از نظر من خیانت خواهد بود.»

بعد از این اظهارات، تهران‌تایمز اقدام به انتشار فایل صوتی منتسب به راب مالی کرده است. این رسانه در گزارش «اختصاصی» خود نوشته «در حالی که جمهوری‌خواهان به دعوا بر سر وضعیت رابرت مالی ادامه می‌دهند، برخی در ایالات متحده آمریکا و ایران،خروج راب مالی از مذاکرات غیر مستقیم ایران و آمریکارا به نوعی عقب‌نشینی قلمداد کرده‌اند. اما ایران هیچ امیدی به مالی نبسته بود. از همان ابتدا، از نظر ایران مالی هم یکی دیگر از دشمنان در واشنگتن بود که ماموریتش محکم‌تر کردن طناب دور گردن ایران است. او گروهی را تحت عنوان «گروه سیاست ایران» به صورت غیر رسمی تشکیل داده بود و از آن به عنوان یک گروه طوفان فکری استفاده می‌کرد.»

این رسانه نوشته «در طول دوران تصدی گری مالی، ایالات متحده تحریم‌ها علیه ایران را بیشتر کرد و بر موج ناآرامی‌ها در کشور سوار شد و نشان داد دولت بایدن به دنبال تغییر رژیم در ایران است. مالی این سیاست را با جان و دل اجرا کرد.»

این رسانه اصولگرای ایرانی گفته در اواخر ماه ژوئن ایران و آمریکا در آستانه یک توافق برای تبادل زندانی در عمان بودند. ایران قرار بود سه زندانی آمریکایی را آزاد کند، اما آمریکا ناگهان توافق را منوط به آزادی زندانی چهارم یعنی «شهاب دلیلی» کرد و با این کار کل معامله را زیر سوال برد.

انتشار این فایل صوتی در حالی صورت گرفته که راب مالی از روز ۲۹ ژوئن و پس از آنکه مجوز امنیتی‌اش مورد بازبینی قرار گرفت، به مرخصی بدون حقوق فرستاده شده است.

در محافل آمریکایی تصور بر این است که موضوع پرونده راب مالی که پلیس فدرال آمریکا اف.بی.آی هم به آن ورود کرده، مساله درز اطلاعاتی است.

مالی از زمان روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ژانویه سال ۲۰۲۱ به سمت نماینده ویژه این کشور در امور ایران منصوب شد. او مسئول اصلی مذاکرات هسته‌ای با ایران و مذاکرات مربوط به تبادل زندانی بوده است.

انتشار فایل صوتی رابرت مالیدر یک رسانه اصولگرای تندرو بر این ابهام دامن زده که شاید رابرت مالی گفتگو‌هایی با طرف‌های ایرانی داشته که بخش کوچکی از آن به دست جریان‌های سیاسی تندرو در داخل ایران رسیده است. این جریان‌ها به طور عمده با احیای برجام مخالف هستند.

مسیح مهاجری مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی گفته رابرت مالی مذاکراتی با بعضی افراد ایرانی داشت و مسایل داشت به جایی می‌رسید که شاید حتی برخی از مقامات آمریکایی هم تا آن حد مطلع نبودند، اما تندرو‌های داخلی و کاسبان تحریم اطلاعات مربوط به مذاکرات را لو دادند، تا مذاکرات به جایی نرسد.

ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران صبح روز دوشنبه گفته اینکه راب مالی در این فایل صوتی چه گفته، مسئولیت دولت آمریکاست که باید تبیین کند و در این زمینه روشنگری کند، اما جمهوری اسلامی مذاکرات رفع تحریم‌ها و برجام را مبتنی بر منافع ملت ایران و احقاق حقوق حقه مردم ایران دنبال می‌کند و هیچ وقت مبتنی بر اعتماد با آمریکا مذاکره نکرده و برجام هم محصول اعتماد به آمریکا نبوده است. او گفته ادامه مذاکرات برای احیای برجام و رفع تحریم‌ها هم مبتنی بر اعتماد دولت و ملت ایران به رژیم آمریکا نیست.

انتشار فایل صوتی رابرت مالی توسط خبرگزاری اصولگرای ایرانی در حالی صورت گرفته که این مقام آمریکایی چندین ماه است که مذاکرات ایران و آمریکا کنار گذاشته شده و پروانه امنیتی او هم به دلایلی نامعلوم معلق شده است.

رسانه‌های آمریکایی به ویژه رسانه‌های جمهوری‌خواه و سناتور‌های این حزب دولت بایدن را به عدم پاسخگویی درباره چرایی تعلیق پروانه امنیتی راب مالی و مرخصی اجباری او متهم کرده‌اند.

رسانه آمریکایی واشنگتن تایمز روز شنبه در گزارشی به نقل از یک منبع آگاه در کنگره نوشته دولت بایدن هیچ پاسخی درباره چرایی تعلیق مجوز امنیتی رابرت مالی نمی‌دهد و همین مساله ابهاماتی درباره احتمال لو رفتن اطلاعات حساس توسط رابرت مالی به رابط‌های خارجی را تقویت کرده است.

درز یک فایل صوتی به رسانه تندروی ایرانی در حالی که رسانه‌های داخلی آمریکا اطلاعی از دلایل برکناری راب مالی ندارند، سیگنالی به مخالفان برجام در ایالات متحده است. این خبر به آن‌ها ثابت می‌کند گمانه‌زنی آن‌ها درباره لو رفتن اطلاعات حساس توسط رابرت مالی به رابط‌های ایرانی صحت داشته است.

حذف رابرت مالی به عنوان مهره‌ای که از ابتدا در جریان مذاکرات برجام ۲۰۱۵ بوده و در دوره جدید هم در مذاکره با عوامل ایرانی نقش مهمی داشته، به معنای مسدود شدن مسیر بازگشت به برجام است.

یکی از معدود رسانه‌های آمریکایی که به خبر تهران تایمز واکنش نشان داده و صدای رابرت مالی را تایید کرده، یک روزنامه دست راستی تندرو به نام «نیویورک‌سان» است. این رسانه گفته در حالی که مطبوعات ملی آمریکا تمایلی به دنبال کردن خبر تعلیق پروانه امنیتی رابرت مالی ندارند، جزییات جدید از یکی از تریبون‌های رژیم ایران به نام تهران تایمز منتشر شده است.

جی سولومون گفته که دو خبر انحصاری در این روزنامه‌های انگلیسی زبان ایرانی منتشر شده که هر دو حاوی اطلاعاتی برای من است. اولین آن در ۲۱ آپریل دقیقا روزی که راب مالی از سمتش معلق شد منتشر شده است. این رسانه در دومین خبر انحصاری خود مدعی شده که پروانه امنیتی راب مالی به این دلیل تعلیق شده که او اطلاعات طبقه بندی شده رابه شبکه‌ای ایرانی-آمریکایی درز داده تا از این طریق بتواند با رابط‌های خود در تهران ارتباط گسترده تری داشته باشد. او گفته سومین خبر انحصاری هم روز یکشنبه منتشر شده و حاوی فایل صوتی راب مالی بوده است.

رسانه دسته راستی آمریکایی می‌گوید تهران تایمز ادعا می‌کند که این ثابت می‌کند که دیپلماسی آقای مالی صرفاً برای ایجاد فشار بر رژیم است، این در حالی است که منتقدان آمریکایی معتقدند چنین اظهاراتی به منزله نرمش آمریکا در قبال ایران است و برای توجیه بازگشت به توافقی است که بسیاری از آمریکایی‌ها علاقه‌ای به آن ندارند.

نیویورک سان گفته مالی بوروکرات جوانی نبود. او سیاست آمریکا در قبال ایران را هدایت می‌کرد و مستقیماً به وزیر امور خارجه پاسخ می‌داد. آنتونی بلینکن، باید به زودی یک جلسه علنی به کنگره توضیح دهد، زیرا تاکنون جزئیات بیشتر در از سوی منابعی اعلام شده که هدف اصلی آن‌ها ترویج منافع یک رژیم متخاصم، یعنی جمهوری اسلامی ایران بوده است است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما