کد خبر: 691852
تاریخ انتشار :

فرمانده نداجا: توان موشکی هر شناور را به سه برابر افزایش می‌دهیم

ایسنا/ فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: به دنبال حضور علمی در قطب جنوب هستیم.

فرمانده نداجا: توان موشکی هر شناور را به سه برابر افزایش می‌دهیم
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

امیر دریادار شهرام ایرانی ششم آبانماه ۱۴۰۲ در نشست با دانشگاهیان استان مرکزی در دانشگاه اراک، با بیان اینکه توسعه دانشگاه در تراز انقلاب اسلامی قطعا اتفاق بزرگی است، اظهار کرد: در ابتدای جنگ تحمیلی ظرف ۶۷ روز نیروهای بعث را از دریا بیرون راندیم و پس از آن هیچ حضوری از آنها در دریا گزارش نشد.

وی تصریح کرد: پس از این ۶۷ روز، دنبال کردن و اسکورت نفتکش ها در دستور کار قرار گرفت چراکه باید اقتصاد جنگ مدیریت می شد. بر این اساس بیش از ۱۰ هزار فروند نفتکش محافظت شد و تا امروز هیچگاه دچار غافلگیری نشده ایم.

امیر ایرانی با اشاره به محدوده شمال خلیج فارس که در دوران جنگ درگیری ها در این منطقه انجام شد، گفت: در این منطقه، مناطق گشتی تعریف شد و محافظت از کشتی ها از تنگه هرمز انجام می شد.

وی با تاکید بر اینکه حوزه های اقتداری شامل موارد بسیاری می شود، افزود: امروز نیروی دریایی ارتش در تمامی دریاهای بزرگ دنیا حضور دارد، در سال ۱۴۰۰، سفری از بندرعباس به سن پطرزبورگ انجام شد و نگرانی در این سفر نداشتیم، اما نیروی دریایی خواهان حضور در اقیانوس آرام بود که هیچ ساحل قابل اتکایی نداشت و این امر قدری نگران کننده بود و باید همه ملزومات را لحاظ می کردیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به اینکه برای انجام این سفر حدود ۱۱ ماه کار علمی صورت گرفت و وضعیت اقیانوس به صورت کامل و دقیق پیش بینی شد، افزود: نرم افزار هواشناسی و نرم افزار توزین وزن برای مواجهه با موج های دریا طراحی شد که در واقع دستاورد مطالعات علمی پیش از این سفر بود، اولین بیمارستان دریایی هشت تختخوابی و اولین پایگاه خون دریایی همراه با بانک خون کامل در پایگاه شناوری راه اندازی شد.

وی با بیان اینکه در این سفر و در گام نخست به بندر بمبئی وارد شدیم، گفت: دومین بندر، بندر جاکارتا بود که به صورت رسمی مورد استقبال قرار گرفتیم، سه طوفان سهمگین در اقیانوس آرام پیش بینی شده بود که مدیریت شد و با وجود همه ابهامات دشمن، برای اولین بار در سواحل جنوبی، رزمایش در اقیانوس برگزار شد، حتی در این مسافت ۶۵ هزار کیلومتری سه عمل جراحی برای پرسنل انجام شد و هیچ گونه قطعی ارتباط در طول سفر که حدود هشت ماه به طول انجامید، رقم نخورد.

امیر ایرانی گفت: پس از حدود سه ماه به بندر ریودوژانیرو در برزیل رسیدیم که زمان حضور در این بندر دو روز برنامه ریزی شده بود، اما به درخواست این کشور اقامت در بندر به یک هفته افزایش یافت و این حضور دستاوردهای مثبتی برای نظام به همراه داشت و در زمان حرکت، مورد بدرقه برزیل قرار گرفتیم که تا پیش از آن مسبوق به سابقه نبود.

وی با اشاره به درگیری با یک طوفان بسیار قوی در اقیانوس، گفت: ناوشکن دنا برای قوس ۲۸ درجه طراحی شده است، اما این طوفان موج قوسی ۴۸ درجه را برای دنا ایجاد کرد ولی با این وجود از این طوفان سربلند خارج شدیم.

فرمانده نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: در نهایت، این سفر با طی ۶۵ هزار کیلومتر مسافت به دور کره زمین با موفقیت کامل انجام شد. این سفر هشت ماهه بدون نیاز به شرایط بهداشتی و درمانی خارج از ناو انجام شد و سعی شد که به خانواده همرزمان به صورت کامل رسیدگی شود.

امیدواریم یک فرماندهی در دریای مدیترانه ثبت شود

وی تصریح کرد: امروز سه فرماندهی به نام جمهوری اسلامی در اقیانوس آرام و اطلس ثبت شده است و امیدواریم که یک فرماندهی نیز در دریای مدیترانه ثبت شود و امیدواریم که تجهیزات یکی از این فرماندهی ها توسط صنایع استان مرکزی تامین شود.

امیر ایرانی افزود: همه کشورها با وحشت در خصوص این سفر و ماموریت سوال می کنند و ابهام دارند که چگونه این طوفان را پشت سر گذاشتیم. بارها گفته شده که ابرقدرت ها می توانند چنین سفرهایی را انجام دهند، اما با قدرت بیان می کنم که ابرقدرت ها با چنین تجهیزاتی توان انجام چنین ماموریت هایی را ندارند.

توان موشکی را بر روی هر شناور به سه برابر افزایش می دهیم

وی در ادامه و در پاسخ به سوالات دانشجویان در خصوص افزایش قوای تهاجمی بیان کرد: این توان، یک پدافند است و باید ظرفیت لازم را در اختیار داشته باشیم، ایران یک پدافند بسیار قوی دارد و نام آن مردم ایران است. به هرحال از تجهیزات غافل نیستیم و توان موشکی را بر روی هر شناور به سه برابر افزایش می دهیم.

نیروی دریایی از ظرفیت همه دریاها استفاده می کند

امیر ایرانی باب یان اینکه نیروی دریایی از ظرفیت همه دریاها استفاده می کند، اظهار کرد: همه دانشگاه ها باید به جهت استفاده از همه منافع وارد حوزه دریا شوند، امروز توان صید ماهی در عمق بیش از ۲۰۰ متر را نداریم در حالی که منبع غذایی بالایی است ولی به دلیل عقب ماندن صنعت دریایی هنوز موفق به استفاده از این ظرفیت نشده ایم.

وی در خصوص حضور در قطب جنوب بیان کرد: حضور در قطب جنوب به لحاظ علمی آغاز شده است، در این منطقه هنوز هیچگونه اطلاعات کافی نداریم و باید از ظرفیت دانشگاه ها استفاده کنیم تا پایگاه خود را به شکل علمی در قطب جنوب راه اندازی کنیم.

امیدواریم به زودی ناو بانوان را نیز راه اندازی کنیم

وی در خصوص توافق با آذربایجان بیان کرد: دریای خزر دریای صلح و دوستی و آذربایجان کشور همسایه است و قرابت زیادی داریم و با درگیری بین دو کشور موافق نیستیم. در خزر بیشترین سهم را داریم و توانمندی بالایی هم داریم و امیدواریم که ناوشکن دیلمان در خزر فعال و اولین رزمایش با آن برگزار شود و امیدواریم که به زودی ناو بانوان را نیز راه اندازی کنیم.

امیر شهرام ایرانی همچنین در حاشیه نشست با دانشگاهیان استان مرکزی در دانشگاه اراک، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بالاترین فناوری در قالب زیردریایی و ناوشکن ها در دریاها وجود دارد.

وی با بیان اینکه ظرفیت های علمی، جوانان و دانشجویان، دانشگاه ها، اساتید، صنایع، شرکت های دانش بنیان و صنایع دفاعی کشور غنی است و از آنها بهره مند می‌شویم، افزود: امروز در دانشگاه اراک به واسطه نگاه تمدن ساز و تغییر نگرش آموزشی، می‌توان شاهد اتفاقات خوبی بود و قطعا در حوزه صنایع دفاعی در دریا می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد چراکه فعالیت در دریا نماد علم، دانش و صنعت است و حتما از حداکثر ظرفیت دانشگاه استفاده می‌کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها