کد خبر: 695347
تاریخ انتشار :

قفل سهام عدالت بعد از ۳ سال باز شد | سهامدارانی که قصد فروش دارند، بخوانند

بعد از گذشت ۳ سال از ورود سهام عدالت به بازار سرمایه، بالاخره مدل جدیدی تصویب شد تا بتوان اهداف سهام عدالت را محقق کرد.

قفل سهام عدالت بعد از ۳ سال باز شد | سهامدارانی که قصد فروش دارند، بخوانند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

سامانه انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث دوشنبه ۱۵ آبان رونمایی شد و به گفته مسئولان دغدغه حدود ۱۵ میلیون نفر را حل‌وفصل کرد. حالا افراد برای تعیین تکلیف انتقال سهام عدالت متوفی باید چند اقدام انجام دهند.

مرحله اول: برای انحصار وراثت اقدام کنید و گواهی حصر وراثت را دریافت کنید.

گفتنی است که روز گذشته دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور سهام عدالت با تاکید بر این نکته مطرح کرده بود: وراث متوفیان سهام عدالت باید انحصار وراثت را انجام داده و گواهی حصر وراثت دریافت کنند.

مرحله دوم: یکی از وراث در سامانه سجام به آدرس sejam.ir ثبت نام کند. اگر ثبت نام کرده اید نیاز به این مرحله نیست.

 

مرحله سوم: به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به آدرس ddn.csdiran.ir مراجعه کنید. به بخش "امور سهام عدالت متوفی" وارد شوید.

مرحله پنجم: کد ملی و تاریخ تولد فرد متوفی را در بخش "استعلام نوبت تشکیل پرونده"، وارد کنید.

مرحله ششم: مطابق زمان‌بندی انتقال سهام عدالت متوفیان، وراث متوفیان سال‌های ۱۳۸۵، ۱۳۸۴ و قبل از آن از تاریخ ۱۵ آبان، سال ۸۶ و ۸۷ از ۱۱ آذر، سال‌های ۸۸ و ۸۹ از ۲۵ آذر، سال‌های ۹۰ و ۹۱ از ۹ دی، سال‌های ۹۲ و ۹۳ از ۲۳ دی، سال‌های ۹۴ و ۹۵ از ۷ بهمن، سال‌های ۹۶ و ۹۷ از ۲۱ بهمن، سال‌های ۹۸ و ۹۹ از ۵ اسفند و وراث متوفیان سال ۱۴۰۰ و به بعد از تاریخ ۱۹ اسفند سال ۱۴۰۲ می‌توانند اقدام به انجام امور مربوط به انحصار وراثت سهام عدالت متوفیان خود کنند.

 

مرحله هفتم: اگر زمان شما بر مبنای زمان بندی انتقال سهام عدالت متوفیان فرا رسیده است، به یکی از شعب بانک‌ها و یا دفاتر کارگزاری‌ها اعلامی مراجعه کنید و نسبت به ارائه مدارک اقدام کند.

تصویر کارت ملی و صفحه اول شناسنامه متوفی

 

اصل یا تصویر برابر با اصل کارت ملی و صفحه اول شناسنامه تمامی وراث تعیینی در گواهی حصر وراثت (با این توضیح که رسید متقاضی کارت ملی و یا گواهی شماره ملی ممهور به مهر سازمان ثبت احوال می‌تواند جایگزین کارت ملی باشد)

اصل یا تصویر برابر با اصل گواهی حصر وراثت متوفی (در صورتی که مادر در عداد وراث باشد؛ مستنبط از بند ب ماده ۸۹۲ قانون مدنی جهت کنترل حاجب، صفحات شناسنامه مربوط به تعداد فرزندان پدر و مادر متوفی نیز الزامی است)

در صورتی که متوفی دارای وصیت نامه رسمی باشد که در گواهی حصر وراثت نیز به آن اشاره شده است، ارائه اصل یا تصویر برابر با اصل وصیت نامه نیز ضروری است.

فرآیند انتقال سهام عدالت متوفی به وراث رایگان است

پیش از این نیز محمود حسنلو، معاون شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: در صورتی که متوفی دارای سهام عدالت بوده، وراث باید مطابق با جدول زمان‌بندی اعلام‌شده شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به یکی از شعب کارگزاری‌ها و یا یکی از شعب بانک‌های ملت، ملی، پارسیان و تجارت مراجعه کنند تا کار ثبت پرونده و تقسیم دارایی متوفی بین وراث انجام شود. تمام فرآیند انتقال سهام عدالت متوفی به وراث به صورت رایگان انجام خواهد شد و در هیچ‌یک از قسمت‌ها اعم از استعلام و ارائه خدمت هزینه‌ای دریافت نخواهد شد.

در ادامه هم باغستانی مدیر عامل شرکت سپرده گذاری به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود؛ بعد از انجام امور انحصار وراثت توسط وراث متوفیان سهام عدالت، اصل سهام عدالت به وراث اختصاص داده خواهد شد و سود سهام عدالت متوفیان نیز در ابتدای سال آینده میان وراث توزیع خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    Markets

    دیگر رسانه ها