کد خبر: 705294
تاریخ انتشار :

«نامه نیوز» گزارش می‌دهد

معمای یک انصراف

هیلی در حالی این کارزار انتخاباتی را ترک می‌کند که نام او در تاریخ ایالات متحده، به عنوان اولین زنی ثبت می‌شود که توانسته در یک انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان به پیروزی برسد.

معمای یک انصراف
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - نیکی هیلی در پی شکست در انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان در تقریبا سراسر ایالات متحده، به کارزار انتخاباتی خود پایان داد و به این ترتیب دونالد ترامپ به آخرین نامزد باقی‌مانده برای نامزدی جمهوری‌خواهان در انتخابات سال ۲۰۲۴ تبدیل شد.هیلی اعلامیه‌ای را که در همین ارتباط آماده کرده بود، در چارلستون منتشر کرد.

او گفت: «اکنون زمان تعلیق کمپین من فرا رسیده است. من پشیمان نیستم» و افزود که به احتمال زیاد دونالد ترامپ نامزد جمهوری‌خواهان برای انتخابات پیش‌رو خواهد بود؛ با این وجود از او حمایت نکرد.به عبارت بهتر، هیلی دربرهه کنونی حداقل رغبتی برای حمایت از ترامپ نشان نداده که شاید اصلی ترین دلیل آن، برخی هجمه ها و طعنه هایی است که رئیس جمهور سابق آمریکا علیه وی مطرح ساخته و منجر به نارضایتی شدید نماینده سابق آمریکا در سازمان ملل متحد شده است. 

با این حال به نظر می رسد هیلی در حال هموارسازی مسیر حمایت از ترامپ در دورنهایی رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 است. هیلی در این خصوص می گوید:

«اکنون به دونالد ترامپ بستگی دارد که آرای اعضای حزب ما و فراتر از آن را به دست آورد و امیدوارم او بتواند این کار را انجام دهد.»

صورت مسئله مشخص است:هیلی در صدد معامله سیاسی با ترامپ است.اینکه در صورت حمایت از وی به عنوان معاون اول یا وزیر امور خارجه وی برگزیده شود. اما حداقل در زمان کنونی، چنین معامله ای صورت نخواهد گرفت .

 هیلی با توجه به تجربه سیاست خارجی خود در سازمان ملل گفت که ادامه رهبری جهانی ایالات متحده مهم است. او در طول مبارزات انتخاباتی‌اش نیز تاکید داشت که ایالات متحده باید به اوکراین در دفاع از خود در برابر تجاوز روسیه کمک کند؛ موضعی که با ترامپ در تضاد است.به عبارت بهتر، رای دهندگان آمریکایی موضع هیلی در حمایت از تشدید جنگ اوکراین را در رقابتهای مقدماتی حزب جمهوریخواه رد کرده  و در مقابل، از موضع ترامپ مبنی بر پایان دادن به جنگ اوکراین و عدم گسترش آن حمایت کرده اند. 

نیکی هیلی، فرماندار پیشین کارولینای جنوبی و سفیر پیشین ایالات متحده در سازمان ملل، اولین رقیب جدی ترامپ بود که در فوریه ۲۰۲۳ میلادی وارد صحنه رقابت شد و خروج او باعث می‌شود که ترامپ صرفا بر رویارویی‌اش با بایدن در نوامبر آینده تمرکز کند.

دونالد ترامپ برای کسب نامزدی نهایی حزب جمهوری‌خواه برای انتخابات ماه نوامبر، باید بتواند از ۲۴۲۹ نماینده نیابتی حزب جمهوری‌خواه دست‌کم ۱۲۱۵ نماینده را از آن خود کند.شکست نیکی هیلی یک ضربه دردناک و البته قابل پیش‌بینی برای آن دسته از رای دهندگان، کمک کنندگان مالی و مقامات حزب جمهوری‌خواه است که با ترامپ و سیاست‌های رادیکال او مخالفت کردند.هیلی به ویژه در میان رای دهندگان میانه‌رو و تحصیلکرده دانشگاهی محبوب بود؛ حوزه‌هایی که احتمالاً نقشی اساسی در انتخاب نهایی ایفا خواهند کرد.مشخص نیست ترامپ، که اخیراً اعلام کرده بود کمک‌کنندگان به هیلی برای همیشه از جنبش او منع می‌شوند، درنهایت می‌تواند یک حزب عمیقاً تقسیم شده را متحد کند یا خیر.

هیلی در حالی این کارزار انتخاباتی را ترک می‌کند که نام او در تاریخ ایالات متحده، به عنوان اولین زنی ثبت می‌شود که توانسته در یک انتخابات مقدماتی جمهوری‌خواهان به پیروزی برسد. او ترامپ را در منطقه کلمبیا و روز سه‌شنبه در ورمونت شکست داد.او پیش از این نیز گفته بود که تا «سه شنبه بزرگ» در رقابت‌های انتخاباتی باقی خواهد ماند و پس از آن تصمیم خواهد گرفت که به این مبارزه ادامه دهد یا آن را به پایان برساند.


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها