کد خبر: 708284
تاریخ انتشار :

اعمال تحریم‌های ضدایرانی جدید آمریکا و انگلیس + جزئیات

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه، تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع کرد و چهار نفر و دو شرکت را که ایالات متحده مدعی است در «فعالیت‌های سایبری» شرکت داشتند، مشمول تحریم‌های تازه خود قرار داد.

اعمال تحریم‌های ضدایرانی جدید آمریکا و انگلیس + جزئیات
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در این تحریم‌های ضدایرانی که به بهانه دفاع مشروع ایران از خود در قبال تجاوزگری اسراییل علیه ایران اعمال شده است، وزارت خزانه‌داری امریکا در بیانیه‌ مرتبط با آن مدعی شد: «این افراد بیش از ده‌ها شرکت و نهاد دولتی ایالات متحده را از طریق عملیات سایبری، از جمله حملات فیشینگ و بدافزارها، هدف قرار داده‌اند.» طبق ادعای این بیانیه، «این افراد و شرکت‌ها از سوی فرماندهی الکترونیک سایبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران مامور به انجام این فعالیت‌های سایبری بوده‌اند.» تحریم‌های روز سه‌شنبه جدیدترین تحریم‌هایی است که از سوی امریکا علیه تهران وضع شده است. تحریم‌های جدید پس از آن اعمال می‌شود که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ۱۳ آوریل، در واکنش به حمله تروریستی رژیم اسراییل به کنسولگری ایران در دمشق، به پاسخ تنبیهی علیه رژیم اسراییل مبادرت ورزید.

در همین رابطه، بایدن نیز در بیانیه‌ای روز پنجشنبه گفت که تحریم‌ها «فرماندهان و نهادهای مرتبط با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع ایران و برنامه موشکی و پهپادی دولت ایران را هدف قرار می‌دهد که حمله ۱۳ آوریل علیه اسراییل را ممکن ساخت.» رییس‌جمهور امریکا مدعی شد: «همان‌طور که صبح پس از حمله با رهبران گروه هفت صحبت کردم، متعهد هستیم که به‌طور جمعی برای افزایش فشار اقتصادی بر ایران اقدام کنیم و متحدان و شرکای ما تحریم‌ها و اقدامات بیشتری را برای محدود کردن برنامه‌های نظامی بی‌ثبات‌کننده ایران صادر کرده یا خواهند کرد.» به نظر می‌رسد که دولت بایدن که در بحبوحه درگیری در غزه با فشار برای محدود کردن حمایت خود از اسراییل مواجه شده است، اکنون در پی آن است تا از تشدید تنش در منطقه جلوگیری کند، ولی ظاهرا به جای فشار بر تجاوزگری و اقدامات بی‌ثبات‌کننده و تحریک‌آمیز اسراییل در منطقه، قصد دارد ایران را در قالب تحریم و تهدید تحت فشار قرار بدهد.

همزمان نمایندگان پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای جانبدارانه خواستار تحریم‌های بیشتر علیه ایران شدند.نمایندگان اروپا همچنین با اظهار نگرانی از تشدید اوضاع در منطقه بر حمایت کامل از امنیت رژیم اسراییل تاکید کردند.آنها همچنین در این قطعنامه صرفا به اظهار تاسف در خصوص حمله به بخش کنسولی ایران در دمشق بسنده کردند! این در حالی است که طبق منشور ملل متحد، کنوانسیون‌های بین‌المللی به ویژه کنوانسیون روابط دیپلماتیک ۱۹۶۱ وین و کنوانسیون پیشگیری و مجازات جرایم علیه اشخاص مورد حمایت بین‌المللی از جمله ماموران و سازمان‌های بین‌المللی حمله رژیم صهیونیستی به سفارت ایران محکوم بوده و ایران از لحاظ حقوقی و طبق ماده ۵۱ منشور ملل متحد می‌توانسته پاسخ بدهد.نمایندگان پارلمان اروپا در ادامه با نادیده گرفتن بیش از ۷ ماه جنایت و کشتار مردم مظلوم غزه و کرانه باختری توسط اسراییل و حمله این رژیم به کشورهای مجاور، مدعی نقش بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه شدند.پارلمان اروپا همچنین از تصمیم اتحادیه برای افزایش تحریم‌های فعلی خود علیه ایران، از جمله تحریم عرضه و تولید هواپیماهای بدون سرنشین و موشک استقبال کرد.

رویترز نیز روز سه‌شنبه گزارش داد که بعید است دولت بایدن پس از پاسخ ایران به اسراییل، به دلیل نگرانی در مورد افزایش قیمت نفت و تحریک خریدار اصلی نفت ایران، یعنی چین، تحریم چشمگیری علیه صادرات نفت ایران انجام بدهد. در این گزارش آمده است که چندین تحلیلگر منطقه‌ای گفته‌اند، تردید دارند که بایدن در جهت اقدام قابل توجهی برای تشدید تحریم‌های فعلی ایالات متحده بر صادرات نفت خام ایران گامی بردارد. رویترز به نقل از اسکات مدلل، افسر سابق سیا و مدیر کنونی عامل گروه انرژی راپیدان نوشت که تصویب لوایح تحریمی ضدایرانی به‌طور قطع نشان نمی‌دهد که دولت بایدن بیش از حد می‌خواهد وارد عمل شود یا تحریم‌های موجود یا تحریم‌های جدید را برای کاهش یا محدود کردن صادرات نفت ایران به هر طریق معنی‌داری اجرا کند. این کار همانند ضربه به اقتصاد جهانی است، چرا که قیمت نفت را در سایه تحریم‌های روسیه بالا می‌برد. این در حالی است که پس از تحریم‌های همه‌جانبه غرب علیه روسیه، به نظر می‌رسد دولت بایدن و غرب تمایلی به افزایش تحریم‌های نفتی علیه ایران نداشته باشند.

به گفته وزارت خزانه‌داری امریکا، تحریم‌های روز پنجشنبه ۱۶ نفر و دو نهاد مرتبط با تولید هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی (پهپاد) یا پهپادها، از جمله مدل‌هایی که در حمله ایران به اسراییل مورد استفاده قرار گرفته‌اند، هدف قرار داده است. واشنگتن همچنین پنج شرکت تامین‌کننده مواد برای تولید فولاد در ایران و همچنین سه شرکت تابعه یک خودروساز ایرانی را که متهم به ارائه کمک به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هستند، تحریم کرد. به‌طور جداگانه، وزارت خارجه امریکا اعلام کرد که واشنگتن محدودیت‌های سفر بیشتری را برای حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در نشست‌های سازمان ملل به نیویورک سفر کرده بود، اعمال کرد. ودانت پاتل، سخنگوی فرودگاه بین‌المللی جان اف کندی به خبرنگاران گفت وزیر امور خارجه ایران و هیات همراهش می‌توانند «تنها در شعاع دو بلوکی از منطقه مرکزی سازمان ملل، بین سازمان ملل متحد و نمایندگی ایران در سازمان ملل و اقامتگاه نماینده دائم ایران در سازمان ملل، حرکت کنند.»

به گفته دیوید دروچز، استاد دانشگاه دفاع ملی در واشنگتن، اقدامات جدید ایالات متحده اثرات «حداقلی» خواهد داشت. دروچز به الجزیره گفت: «اینها نوعی اقدامات کم‌ اهمیت هستند که دولت می‌تواند انجام دهد تا نشان بدهد در حال انجام کارها هستند.» وی افزود: «تحریم‌های امریکا علیه ایران «تقریبا به صورت روزانه اعلام می‌شود». فکر می‌کنم این واقعیت که آنها کمی بیشتر رسانه‌ای می‌شوند، این است که دولت بایدن تلاش می‌کند به مردم - و رهبری اسراییل - نشان بدهد که نقشی فعال دارد.»

تحریم‌های امریکا روز پنجشنبه با هماهنگی بریتانیا انجام شد و این کشور نیز تحریم‌هایی را علیه افراد و نهادهای درگیر در صنایع پهپاد و موشک‌های بالستیک ایران وضع کرد. دولت بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرد که ستاد کل نیروهای مسلح ایران، نیروی دریایی سپاه و افراد وابسته به سازمان صنایع هوافضای ایران و سایر گروه‌ها و افراد را تحریم کرده است. ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا نیز مدعی شد: «امروز ما فرماندهان و نیروهای ایرانی را که مسوول پاسخ آخر هفته علیه اسراییل بودند، تحریم کردیم. این تحریم‌ها که با امریکا هماهنگ شده است، نشان می‌دهد که ما بی‌تردید این رفتار را محکوم می‌کنیم و توانایی ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه را بیشتر محدود خواهد کرد.»

اما ایران اسراییل را مسوول تشدید تنش‌های کنونی می‌داند و تاکید می‌کند که حمله اول آوریل به کنسولگری این کشور در دمشق، قوانین بین‌المللی را نقض می‌کند. امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در نشست ویژه شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه گفت: اسراییل «باید مجبور شود از هرگونه ماجراجویی نظامی بیشتر علیه منافع ما جلوگیری کند.» امیرعبداللهیان گفت: در صورت هرگونه توسل به زور توسط رژیم اسراییل و نقض حاکمیت ما، جمهوری اسلامی ایران در استیفای حقوق ذاتی خود تردیدی نخواهد داشت.

منبع: اعتماد

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها