کد خبر: 709257
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه‌نیوز» با بیژن مقدم

تندروها نباید در مجلس آینده قدرت تعیین‌کنندگی داشته باشند

یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: سخنان رهبر انقلاب مبنی بر پرهیز از هرگونه کشمکش سیاسی باعث شد تا از بروز اختلافات و کشمکش‌ها جلوگیری شود.

تندروها نباید در مجلس آینده قدرت تعیین‌کنندگی داشته باشند
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - دور دوم انتخابات مجلس بسیار دارای اهمیت است زیرا هنوز تکلیف تعداد قابل توجهی از کرسی‌های مجلس مشخص نشده است و به گفته کارشناسان اگر مردم حضوری حداکثری در انتخابات داشته باشند می‌توانند مجلسی متشکل از نمایندگان باورمند به عقلانیت انقلابی تشکیل دهند. 

بیژن مقدم، تحلیلگر مسائل سیاسی، درباره این موضوع به «نامه‌نیوز» گفت: «سابقه انتخابات در ایران نشان می‌دهد که مردم در قیاس با دور اول انتخابات میل کمتری برای مشارکت در دور دوم دارند. برخی تصور می‌کنند در دور اول وظیفه‌شان را انجام داده‌اند اما واقعیت این است که کار انتخابات نیمه‌تمام باقی مانده است و امیدوارم مردم با مشارکت بالا در دور دوم انتخابات این کار نیمه‌تمام را به سرانجام برسانند».

او ادامه داد: «تصویری که از مجلس بعدی ارائه می‌شود بیشتر تصویرسازی است. مجلس دوازدهم را وقتی می‌توان مورد ارزیابی طیفی-سیاسی قرار داد که نتایج دور دوم مشخص و هیئت‌رئیسه هم معلوم شده باشد. در آن صورت می‌شود نگاهی واقعی‌تر نسبت به ترکیب مجلس دوازدهم داشت».

این تحلیلگر مسائل سیاسی همچنین بیان کرد: «ترکیب مجلس نشان می‌دهد که گرایش‌ها به چه سمتی است. مهم این است که آن افرادی تندی که به مجلس می‌روند، قدرت تعیین‌کنندگی در مجلس را به دست نیاورند؛ وگرنه اگر آنها در اقلیت باشند صرفا یک رأی دارند و هرچند وقت یک‌بار می‌توانند از تریبون مجلس استفاده کنند. مهم فراکسیون اکثریت است زیرا قدرت تعیین‌کنندگی خواهد داشت».

مقدم در پایان گفت «سخنان رهبر انقلاب مبنی بر پرهیز از هرگونه کشمکش سیاسی باعث شد تا از بروز اختلافات و کشمکش‌ها جلوگیری شود. سخنان ایشان بعد از برگزاری دور اول انتخابات مجلس به نوعی پیشگیرانه بود و اجازه نداد که شکاف اختلاف‌ها ادامه‌دار شود. برخی تصور می‌کردند که چون توانسته‌اند وارد مجلس شوند لزوما در مجلس قدرت را در اختیار می‌گیرند و به همین دلیل بر اختلافات دامن می‌زدند. رهبر انقلاب با هشدار به موقع‌شان باعث حفظ وحدت و تأمین منافع ملی شدند و مانع به وجود آمدن دوقطبی‌های سیاسی بعد از انتخابات شدند».

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها