کد خبر: 616579
تاریخ انتشار :

چطور قطعات اصل و فرع لپ تاپ، موبایل و تبلت را تشخیص دهیم؟

امروزه لپ تاپ، تبلت و موبایل در زندگی ما بیشترین استفاده را دارند؛ پس طبیعی است که این وسایل بعد از مدتی استفاده مستهلک شده و از کار بیافتند. خراب شدن این لوازم هوشمند، به معنی کند شدن و یا حتی مختل شدن بخشی از زندگی است. با توجه به قیمت خرید بالای این لوازم، استفاده از راههایی جهت جلوگیری از تعویض زودهنگام لوازم دیجیتال کاملا منطقی به نظر میرسد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

بنابرین همیشه تعویض و خرید مجدد دستگاه بهترین گزینه نیست و گاهی با تعویض یک قطعه‌، امکان استفاده مجدد از آنها وجود دارد. اما در این مواقع نگرانی عمده افراد، این است که چگونه می‌توانند تشخیص دهند که آیا یک قطعه اصل جایگزین نمونه کهنه دستگاه آنها شده است یا خیر؟ متاسفانه در بازار قطعات دیجیتال، نمونه‌های فیک زیادی وجود دارد و در اکثر اوقات، تشخیص اورجینال بودن قطعه، کار سختی است و نیاز به یک دانش قبلی دارد. با توجه به اهمیت این موضوع، در این مطلب به ترتیب، در مورد راه تشخیص اصل و فرع بودن قطعات مهم لپ تاپ، موبایل و تبلت اطلاعاتی را برای کمک به شما، ارائه می‌کنیم.

چگونگی تشخیص قطعات اصلی از غیر اصلی در لپ تاپ

امروزه بسیاری از افراد برای انجام پروژه‌های مهم خود، از لپ تاپ استفاده می‌کنند و اهمیت این وسیله برای همه ما روشن است. بنابراین در وهله اول مراقبت صحیح از آن یک امر ضروری است. با این حال به مرور زمان برخی از قطعات لپ تاپ به خصوص باتری و شارژر، دچار مشکل شده و نیاز به خرید نمونه جدید احساس می‌شود. اما مسئله به همین سادگی نیست و خیلی از افراد این دغدغه را دارند که چگونه می‌توانند مطمئن شوند که باتری یا شارژر خریداری شده توسط آنها تقلبی نیست. برای پاسخ به این دغدغه، در ادامه این مطلب، در مورد راه‌های تشخیص شارژر و باتری اصل از غیر اصل، صحبت می‌کنیم.

چطور قطعات اصل و فرع لپ تاپ، موبایل و تبلت را تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص باتری اصلی لپ تاپ

 • از طریق مراجعه به سایت اصلی برند لپ تاپ، می‌توان در مورد باتری مدل مورد نظر، اطلاعات مفیدی مانند وزن، ظرفیت، ولتاژ خروجی و تعداد سلول آن، به دست آورد.
 • بررسی روکش بدنه باتری، به تشخیص اصلی بودن آن کمک می‌کند. در باتری اورجینال لپ تاپ، بدنه آن از کیفیت خوبی برخوردار است و فونت نوشته‌ها خوانا و عادی است.
 • باتری اصل لپ تاپ دارای ظاهر بی‌عیب و نقص بوده و همچنین در مقایسه با باتری تقلبی وزن آن سنگین‌تر است.
 • در نمونه اصلی، تاریخ ساخت باتری که روی بدنه آن درج شده، با تاریخی که روی جعبه آن نوشته شده است، مطابقت دارد.

نحوه تشخیص شارژر اصلی لپ تاپ

 • از روی ظاهر شارژر لپ تاپ به راحتی می‌توان اصل یا فرع بودن آن را تشخیص داد. شارژر اصلی لپ تاپ ظاهر زیباتری دارد. در واقع لبه‌های پرس شده آن، باید صاف و یکدست باشند.
 • نوشته‌های چاپ شده روی بدنه شارژر، در نمونه اصل خوانا بوده و از کیفیت خوبی برخوردار است.
 • راه دیگر برای تشخیص شارژر لپ تاپ اورجینال از تقلبی، قیمت آن است. بدون‌شک برای خرید شارژر اصلی، باید بهای بیشتری بپردازید اما فراموش نکنید که از یک مرکز معتبر خرید کنید.

چگونگی تشخیص قطعات اصلی از غیر اصلی در موبایل

دو قطعه مهم باتری و تاچ ال سی دی در موبایل در صورت استفاده طولانی مدت، ممکن است دچار خرابی شده و نیاز به تعویض پیدا کنند. با توجه به بحران‌های مالی اخیر، قطعات موبایل، قیمت گرانی دارند. بنابراین مهم است که در صورت تعویض، نمونه اورجینال جایگزین شود، تا بعد از مدت کوتاهی مجبور به تعویض دوباره آنها نشوید. در بخش زیر اطلاعات خوبی درباره آن کسب خواهید کرد.

نحوه تشخیص باتری اصلی گوشی از فیک

 • در باتری اصل گوشی، تاریخ درج شده روی بدنه باتری، با جعبه آن یکی است.
 • تمام برچسب‌ها و درزها در باتری اصلی صاف و یکدست هستند. در حالی که در باتری فیک لبه‌ها نامنظم بوده و ظاهر آن منظم و تمیز به نظر نمی‌رسد.
 • چاپ نوشته‌ها روی بدنه باتری اصل در مقایسه با باتری تقلبی گوشی، از کیفیت و خوانایی بهتری برخوردار است.
 • پوشش پلاستیکی سطح باتری در نمونه اورجینال صاف و یکدست بوده و در برابر ضربه و خراش مقاوم است.

نحوه تشخیص تاچ ال سی دی اصلی از فیک

 • روی بسته تاچ الی سی دی اصل، کلمه OEM که مخفف عبارت Original Equipment Manufacturer است، دیده می‌شود.
 • تاچ ال سی دی موبایل در مقایسه با تاچ ال سی دی تقلبی، از کیفیت و شفافیت تصویر بهتری برخوردار است.
 • از میزان سرعت تاچ و روشنایی صفحه هم می‌توان برای تشخیص تاچ ال سی دی اورجینال از فیک استفاده کرد. بدون‌شک در نمونه اصلی میزان هر دوی این فاکتورها بیشتر است.

چطور قطعات اصل و فرع لپ تاپ، موبایل و تبلت را تشخیص دهیم؟

نحوه تشخیص شارژر اصلی از فیک

 • میزان سرعت شارژ گوشی و تبلت راهنمای خوبی برای تشخیص اصلی بودن شارژر آن است. با استفاده از نمونه اورجینال، دستگاه شما سریعتر شارژ خواهد شد.
 • اگر در هنگام شارژ کردن گوشی یا تبلت احساس کردید که بدنه آن بیش از حد داغ شده است، این احتمال وجود دارد که شارژر شما فیک باشد.
 • در صورتی که در هنگام اتصال کابل شارژر موبایل به لپ تاپ یا رایانه شخصی خود، امکان انتقال داده‌ها میسر نبود، این احتمال وجود دارد که شارژر گوشی یا تبلت شما، اصل نباشد.
 • در شارژر اصلی نوشته‌های روی بدنه آن از نظر خوانایی، وضوح و کیفیت رنگ چاپ بهتر از نمونه فیک هستند.

چگونگی تشخیص قطعات اصلی از غیر اصلی در تبلت

در تبلت هم مانند گوشی امکان آسیب دیدن تاچ ال سی دی، در اثر ضربه و افتادن وجود دارد. همچنین به خاطر استفاده زیاد از شارژر و باتری، این امکان وجود دارد که خیلی زود مجبور به تعویض آنها شوید. برای نحوه شناسایی شارژر، باتری و تاچ ال سی دی اصل از فرع در تبلت می‌توان از نکات گفته شده برای نحوه تشخیص قطعات اورجینال از فیک در موبایل استفاده کرد.

سعی کردیم در این مطلب در مورد اینکه چگونه می‌توانید از اصلی بودن قطعات مهم لپ تاپ، موبایل و تبلت خود مطمئن شوید، راهکارهایی را به شما نشان دهیم. با این حال باید اعتراف کنیم که در اکثر اوقات تشخیص نمونه اصلی از تقلبی کار مشکلی است. به همین خاطر توصیه ما به شما عزیزان این است که اگر روزی هر کدام از این وسایل شما دچار خرابی شدند، برای تشخیص مشکل پیش آمده دستگاه خود را به نمایندگی‌های تعمیرات معتبر بسپارید. زیرا خیال شما از بابت تشخیص درست آنها راحت بوده و همچنین مطمئن هستید که در صورت نیاز به تعویض یک قطعه، نمونه اورجینال آن جایگزین شده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

Markets