کد خبر: 617444
تاریخ انتشار :

شرط آذربایجان برای عادی سازی روابط با ارمنستان

" جیهون بایرام اف " وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان عادی سازی روابط این کشور با ارمنستان را بر اساس اصل تمامیت ارضی و حق حاکمیت، امکان پذیر دانست .

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، بایرام اف روز جمعه در نشست خبری مشترک با " گابریئلیوس لاندسبرگیس " وزیر امور خارجه لیتوانی گفت : باکو آماده عادی سازی روابط با ارمنستان در قالب اصل تمامیت ارضی و حق حاکمیت است .

وی با اشاره به این که چنین رویکرد باید به نفع همه بازیگران بین المللی باشد ، گفت : جمهوری آذربایجان برای بازگشت آوارگان جنگی به  سرزمینهای آزاد شده در قره باغ گامهای پیگیرانه  بر می دارد .

  وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان با اشاره به این که همتای لیتوانیایی خود را در باره تخریب زیرساختها در سرزمینهای آزاد شده ، مطلع ساخته است ، افزود : این  سرزمینها در ۳۰ سال گذشته از سوی نیروهای ارمنی مین گذاری شده  است .

  بایرام اف ارمنستان را به  خودداری از تحویل نقشه مناطق مین گذاری شده  در قره باغ ، متهم  کرد و گفت : از ۱۰ نوامبر  سال گذشته ( پایان جنگ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ) تا به حال ۲۲ نفر بر اثر انفجار مین در این مناطق جان باخته و نزدیک به یکصد نفر نیز مجروح شدند .

  جمهوری آذربایجان در جریان درگیری های نظامی  ۴۴ روزه آغاز شده  ششم مهر ماه سال گذشته توانست سرزمینهای خود  از اشغال نیروهای نظامی ارمنستان در قره باغ ،آزاد کند .

 این درگیری های نظامی ۱۰ نوامبر ( ۲۰  آبان  ماه ) سال گذشته با امضای بیانیه سه جانبه روسای جمهوری آذربایجان ، روسیه و نخست وزیر ارمنستان پایان یافت .

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما