کد خبر: 706442
تاریخ انتشار :

مسکو: ناتو ابزاری برای سلطه گری آمریکاست

دیپلمات‌های وزارت خارجه روسیه با اشاره به اینکه آمریکا از چین و روسیه و حتی از قدرت گرفتن اتحادیه اروپا می‌ترسد، گفتند: ناتو ابزاری برای حفظ هژمونی آمریکا و بازدارندگی روسیه است و اوکراین صرفاً در این راستا مورد استفاده قرار گرفته و نابود شده است.

مسکو: ناتو ابزاری برای  سلطه گری آمریکاست
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، الکساندر گروشکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه امروز پنجشنبه در مصاحبه با خبرگزاری «تاس» ابراز عقیده کرد که پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) تنها ابزار هژمونی آمریکا در عرصه بین المللی است. 

این دیپلمات روس گفت: هدف ناتو که 75 سال پیش ایجاد شد، در طول این سالها به هیچ وجه تغییری نکرده است. این سازمان تنها ابزاری  در دست ایالات متحده برای حفظ هژمونی خود است، ابزاری برای تبعیت اروپا از منافع نظامی-سیاسی آمریکا و ابزاری که آمریکایی‌ها آن را یکی از سازوکارهای اصلی نمایش قدرت خویش در مقیاس جهانی می‌دانند. 

به عقیده گروشکو، واشنگتن هر کشوری که به طرفداری از جهان چندقطبی روی آورد و برتری ایالات متحده را به رسمیت نشناسد، را یک تهدید می‌بیند. این در حالی است که هر سال حامیان جهان چندقطبی بیشتر و بیشتر می‌شوند و  در نتیجه، ایالات متحده بیش از پیش مخالفان و رقبای سیاسی را در اطراف خود دیده و از روند اوضاع کنونی در جهان نگران شده است.

معاون وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که آمریکا در  وهله نخست از چین و روسیه و همچنین از به قدرت رسیدن اتحادیه اروپا هراس دارد. وی توضیح داد: دلیل آن نیز مشخص است برای اینکه در زمینه اقتصادی واضح است که آمریکا و اروپا  شریک هم نیستند، بلکه واشنگتن روابط رقابتی با اتحادیه اروپا دارد. به همین دلیل ناتو همچنان یک ابزار بسیار مهم، اگر نگوییم کلیدی، برای چنین حفظ سلطه ایالات متحده و ابزاری برای تبعیت متحدانش از برنامه‌ها و دستورالعمل‌های سیاست خارجی واشنگتن است.

 ناتو، روسیه را به عنوان هدف اصلی خود انتخاب کرده اوکراین فقط یک ابزار است

 ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز معتقد است که ناتو روسیه را به عنوان هدف سیاست تهاجمی خود انتخاب کرده است و اوکراین فقط یک ابزار ضد روسی برای رسیدن به این هدف است.

این دیپلمات نیز یادآور شد: امروز، 4 آوریل، ائتلاف ناتو هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس خود را جشن می‌گیرد؛ در آستانه این روز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل آن، پیشنهاد کرد که تدارکات نظامی از کشورهای ناتو به اوکراین به جای داوطلبانه بودن، اجباری شود که  چنین اظهاراتی بازتابی از سیاست ضد روسی این ائتلاف است.

او افزود: و ثانیاً، این وضعیت تأیید می‌کند که آنها از اوکراین تنها به عنوان ابزاری برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند. اظهارات استولتنبرگ شاهدی بر این تز است که مدتهاست درباره آن صحبت کرده‌ایم و اعضای ناتو اغلب آنها را رد می کنند که ائتلاف ناتو  سیاستی کاملاً ضد روسی دارد.

به عقیده زاخارووا، ایجاد شورای ناتو-اوکراین در واقع تنها چیزی است که کی‌یف توانست از سوی حامیان غربی خود در ازای نابودی این کشور در این جنون ضدروسی به دست آورد. این ائتلاف می‌ خواست یک شکست استراتژیک بر روسیه وارد کند، اما در عوض اوکراین را نابود کرد.

وی همچنین یادآور شد که نشست وزرای خارجه ناتو ، نشان دهنده این واقعیت است که ناتو همچنان ابزاری برای تضمین منافع ایالات متحده است و سیاست آن از سوی واشنگتن تعیین می‌شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها