کد خبر: 617449
تاریخ انتشار :

«نامه نیوز» گزارش می‌دهد

اوضاع به کام جلیلی

جلیلی با کنایه به ظریف نوشت: این منطق که ما اخم آلماتی را تبدیل کنیم به لبخند لوزان، نتیجه‌ای جز پوزخند طرف غربی نخواهد داشت.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه نیوز، سعید جلیلی از جمله کاندیداهای احتمالی است که انگار در روزهای اخیر خیلی جدی‌تر از قبل مهیای ورود به رقابت‌ها شده است. حامیانش در شبکه‌های مجازی از توییتر گرفته تا کلاپ هاوس به صف شده و خودش نیز در اینستاگرام لایو می‌گذارد. از سوی دیگر طبق اطلاع  خبرنگار «نامه نیوز» جلسات فشرده‌ای هم برای نامزدی او برگزار و حتی دیدار مهمی نیز در این راستا و با مضمون توصیه به کاندیداتوری او انجام شده است.

همزمان با آن تحولات بین‌المللی و منطقه‌ای شرایط را به سود او رقم می‌زند. امیدواری‌هایی که به ثمربخشی مذاکرات وین ایجاد شده و یا تغییر لحن عربستان در قبال ایران که نوید ترمیم روابط منطقه‌ای را می‌دهد، احتمالا سبب خواهد شد که سیاست خارجی بار دیگر محور اصلی انتخابات شود و در این صورت جلیلی بیش از هر نامزد اصولگرای دیگری حرف برای گفتن دارد. 

به خصوص که اصلی‌ترین گزینه جریان رقیب برای قرار گرفتن در یک چنین دو قطبی محمدجواد ظریف بود که فارغ از بحث تمایل یا عدم تمایل خود به کاندیداتوری، بعد از ماجرای انتشار فایل صوتی به حاشیه رانده شده است. 

این وضعیت قطعا بیش از هر فرد دیگری به سود جلیلی است و او نیز این مهم را خوب دریافته است. شاهدش نیز توییت‌هایی که در واکنش به بحث مذاکره نوشته است. او در یک رشته توییت به ظریف طعنه زده و می‌نویسد: «این منطق که ما اخم آلماتی را تبدیل کنیم به لبخند لوزان، نتیجه‌ای جز پوزخند طرف غربی نخواهد داشت. همانطور که گفتند: ما گریه کردیم! و طرف ایرانی لبخند زد!! نهایتا این را با پوزخند به روی ما آوردند!!!»

وی افزوده است: «می‌گویند اینها می‌رفتند بر سر مکان مذاکرات بعدی توافق می‌کردند! خب یکی از موضوعات مهم این است که اگر گفت‌وگو حول محور همکاری است، چرا باید همه گفتگو ها در وین و ژنو باشد؟ حالا چرا آنها آن زمان قبول می‌کردند که بیایند در بغداد مذاکره کنند؟ زیرا در موضع ضعف بودند!»

جلیلی ادامه می‌دهد: «در سیاست خارجی شما باید به مولفه‌های قدرت مانند تسلط به جوانب حقوقی، پیشرفت‌های علمی و فنی، اقتصادی، دفاعی و مهم‌تر از همه، همبستگی ملی را دارا باشید. در عرصه‌ی سیاست خارجی شما باید سرمایه‌های کشور را ارتقاء بدهید. این‌طور نیست که سرمایه‌هایمان را برای پیشبرد دیپلماسی هزینه کنیم.»

کنایه تند سعید جلیلی به ظریف و تیم مذاکره کننده هسته ای

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما