کد خبر: 626609
تاریخ انتشار :

آزمایشی که می تواند در آینده جایگزین آندوسکوپی شود

دانشمندان دانشگاه هیوستون آمریکا نوعی از آزمایش را مورد بررسی قرار دادند که در صورت نتیجه بخش بودن می تواند در آینده جایگزین آندوسکوپی شود.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در دو مقاله ژورنالی، یک محقق زیست پزشکی از دانشگاه هیوستون یک گام رو به جلو در تشخیص بیماری های روده از جمله سرطان روده بزرگ، کولیت اولسراتیو و بیماری کرون با استفاده از پروتئین های مدفوع برداشته است.

استانداردهای فعلی برای آزمایش سرطان روده بزرگ خون (هموگلوبین) موجود در مدفوع را اندازه گیری می کند و آزمایش های بیماری التهابی روده (IBD) میزان کالپروتکتین، پروتئینی را که التهاب روده را تشخیص می دهد، اندازه گیری می کند.

چاندرا موهان دانشمند دانشگاه هیوستون آمریکا می گوید: جنبه منحصر به فرد هر دو گزارش تحقیقاتی این است که ما به طور جامع به بررسی نمونه های مدفوع نه فقط یک یا دو مولکول پرداختیم. در سرطان روده بزرگ، آزمایش خون معمولی مدفوع به دنبال هموگلوبین در نمونه های مدفوع است. در مطالعات موهان، هموگلوبین فقط یکی از بیش از هزار پروتئین شکار شده است.

موهان می گوید ممکن است خون زمانی مشاهده شود که دیگر برای درمان دیر باشد و از طرفی پروتئین های دیگری نیز وجود دارند که در صورت ابتلا به سرطان روده بزرگ در مدفوع ظاهر می شوند و ممکن است خیلی زودتر از زمان مشاهده خون ظاهر شوند.

با استفاده از غربالگری مبتنی بر آپتامر، موهان و تیمش 1317 پروتئین را که به دنبال نشانگر های زیستی پیش ساز سرطان روده بزرگ بودند، غربال کردند. فیبرینوژن، میلوپراکسیداز و هاپتوگلوبین به عنوان نشانگر های زیستی امیدوار کننده سرطان روده بزرگ شناسایی شدند که از هموگلوبین مدفوع بهتر عمل می کنند.

آپتامر ها قطعه هایی از DNA هستند که می توانند برای اتصال به سایر مولکول ها انتخاب شوند. آن ها به عنوان طعمه عمل می کنند، اگر پروتئین در مدفوع وجود داشته باشد، به آپتامر موجود متصل می شود و اگر وجود نداشته باشد، از بین می رود.

به گفته موهان مطالعات طولی برای ارزیابی سودمندی بالینی این نشانگر های زیستی جدید در تشخیص زودهنگام سرطان روده بزرگ ضروری است.

موهان به نتایج مشابهی در تشخیص زودرس کولیت اولسراتیو و بیماری کرون دست یافته است و پس از غربالگری 1300 پروتئین، چندین پروتئین را در بیماران اطفال مبتلا به این بیماری افزایش داده است. این پروتئین ها عبارتند از: فریتین، فیبرینوژن، هاپتوگلوبین، هموگلوبین، لیپوکالین-2، MMP-12، MMP-9، میلوپراکسیداز، PGRP-S، پروپردین، ​​مقاومت، سرپین A4 و TIMP-1، همه در کولیت زخم و بیماری کرون.

این تیم نمونه هایی را از بیماران در چهار دوره زمانی مختلف گرفته و به محققان دریچه ای نادر برای پیشرفت بیماری داده است.

بر اساس گفته های موهان با استفاده از نشانگر های زیستی جدید، می توان پیش بینی کرد که بیماری بدتر خواهد شد یا روده ها ملتهب می شوند. پروتئین های مدفوع که در ابتدا مورد بررسی قرار گرفتند، می توانند نحوه پیشرفت بیماری را در هفته ها و ماه های آینده پیش بینی کنند.

مطالعه IBD نشان دهنده اولین استفاده از صفحه مبتنی بر آپتامر از نمونه های مدفوع در IBD است که نشان دهنده بزرگترین مطالعه پروتئومیک مدفوع در IBD است.

موهان گفت: ما استفاده از صفحه نمایش های پروتئومیک مبتنی بر آپتامر در شناسایی نشانگر های زیستی جدید بیماری IBD را نشان می دهیم که از استانداردهای فعلی، کالپروتکتین مدفوع پیشی می گیرند.

امید موهان این است که آزمایش آندوسکوپی تهاجمی را با یافتن نشانگر های مدفوع جایگزین کند که می تواند اتفاقات روده را بدون نیاز به آندوسکوپی پیش بینی کند. آزمایش مدفوع برای پروتئین ها می تواند در خانه و از طریق پست انجام شود.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما