کد خبر: 681987
تاریخ انتشار :

مکرون نشست بروکسل را نیمه‌کاره رها کرد

گستردگی نآرامی‌ها و تنش‌های چند روز اخیر به ویژه شب گذشته تا صبح امروز (جمعه) بین مردم و نیروهای پلیس فرانسه موجب شد که «امانوئل مکرون» رئیس جمهوری این کشور که برای شرکت در اجلاس سران اتحادیه اروپا در بروکسل به سرمی‌برد، نشست خود را نیمه‌کاره رها کند و به فرانسه بازگردد.

مکرون نشست بروکسل را نیمه‌کاره رها کرد
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش نامه‌نیوز، به نقل از تارنمای روزنامه «لو پاریزین»، مکرون روز جمعه از جلسه سران اتحادیه اروپا خارج شده و کنفرانس مطلوعاتی نهایی خود را لغو کرده است.

روزنامه «لو فیگارو» نیز صبح امروز از برگزاری دومین جلسه هسته بحران بین‌وزارتی در ساعت 13 امروز (به وقت پاریس) با ریاست رئیس جمهوری فرانسه خبر داده بود. نشستی که احتمال داده بود موجب نیمه تمام ماندن سفر مکرون به بروکسل شود.

وزیر کشور فرانسه ظهر امروز از دستگیری ۶۶۷ نفر در جریان تنش‌های شب گذشته تا صبح جمعه بین مردم و نیروهای پلیس این کشور خبر داد.

ژرار درمنن با انتشار توییتی اعلام کرد: در جریان این اعتراض‌ها ۲۴۹ نیروی پلیس و ژاندارم نیز زخمی شدند.

لازم به یادآوری است که وزارت کشور فرانسه روز گذشته اعلام کرد که ۴۰ هزار نیروی پلیس در سراسر این کشور از جمله پنج هزار در پاریس، برای برقراری نظم بسیج شده است.

به گزارش ایرنا، قتل خونسردانه نائل (Nahel) نوجوان ۱۷ ساله در روز روشن به دست پلیس فرانسه و ارایه گزارش دروغ از واقعه‌ای که از آن به "آمریکایی شدن پلیس فرانسه" تعبیر شده است، فاجعه‌ای دیگر در پرونده ژاندارم‌های خشمگین این کشور ثبت و آتش خشم شهروندان فرانسوی را به عطش انتقام تبدیل کرد.

ویدئویی که از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد که یک افسر پلیس راننده‌ای را به زور اسلحه متوقف کرد اما زمانی که خودرو دوباره شروع به حرکت می‌کند، اقدام به شلیک کرده است. در این ویدئو صدایی به گوش می‌رسد که می‌گوید: «با گلوله‌ای در سر می‌روی.»

گستردگی اعتراض‌ها در سراسر فرانسه در واکنش به قتل موجب شده است که امانوئل مکرون رئیس جمهور این کشور امروز پنجشنبه دستور تشکیل یک هسته بحران بین وزارتی را صادر کند و رسانه‌هایی همچون روزنامه پرشمارگان «لو فیگارو» این سوال را مطرح کنند که آیا فرانسه به فضای «جنگ داخلی» تبدیل می‌شود؟

ژرارد درمنن وزیر کشور فرانسه نیز صبح امروز در صفحه توییتر خود از دستگیری ۱۵۰ نفر طی شبانه‌روز چهارشنبه تا پنجشنبه و سوختن چندین ساختمان و خودرو خبر داد؛ موضوعی که از گستردگی ناآرامی‌ها در سراسر این کشور خبر می‌دهد و فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده از شرایط حاکم نیز بر آن صحه می‌گذارد.

روز گذشته نیز وزارت کشور فرانسه بازداشت ۳۱ نفر، زخمی شدن ۲۴ افسر پلیس و آتش زدن ۴۰ دستگاه خودرو در جریان اعتراض‌های شب گذشته را به صورت رسمی تایید و اضافه کرده است که امشب ۲ هزار نیروی پلیس برای برقراری نظم بسیج شده‌اند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما