کد خبر: 707426
تاریخ انتشار :

«نامه‌نیوز» گزارش می‌دهد

ترامپ دادگاه را بر هم ریخت!/ یک ماجرای کم سابقه در دادگاههای آمریکا

محاکمه کیفری بی‌سابقه دونالد ترامپ در حالی آغاز شد که در عرض چند دقیقه نیمی از اعضای بالقوه هیات منصفه به دلیل بی‌طرفی رد شده‌اند.

ترامپ دادگاه را بر هم ریخت!/ یک ماجرای کم سابقه در دادگاههای آمریکا
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

نامه نیوز - این روزها نام ترامپ بیش از پیش موردتوجه شهروندان آمریکایی قرار گرفته که دلیل آن، یکی حضورمجدد و در رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 و دیگری، محاکمه وی به سبب چندین پرونده و اتهام مشهود است. در تازه ترین این موارد، اتفاقات کم سابقه ای روی داده که مورد توجه رسانه ها و افکار عمومی این کشور قرار گرفته است. محاکمه کیفری بی‌سابقه دونالد ترامپ در حالی آغاز شد که در عرض چند دقیقه نیمی از اعضای بالقوه هیات منصفه به دلیل بی‌طرفی رد شده‌اند.

ترامپ جعل اسناد شرکتش برای پنهان کردن پرداخت حق‌السکوت به ستاره فیلم‌های مستهجن ، استورمی دانیلز، را رد می‌کند. ۶۰ نفر از ۹۶ عضو بالقوه هیات‌منصفه در دادگاه نیویورک فورا گفتند که نمی‌توانند بی‌طرف باشند.از آنهایی که باقی مانده بودند چندین سوال از جمله در مورد اخبار و عادات کتابخوانی آنها پرسیده شد. یکی از اعضای هیات منصفه هنگام خروج از دادگاه گفت: «من نمی‌توانستم این کار را بکنم.»

رد نامزدهای عضویت در هیات منصفه نشان می‌دهد که یافتن یک گروه ۱۲ نفره بی‌طرف برای پرونده‌‌ای مربوط به یک رسوایی جنسی پرسروصدا که یک رئیس‌جمهور سابق متهم آن است، چقدر دشوار است.دفتر دادستانی منهتن مدعی است که  ترامپ در مورد ادعای رابطه غیر اخلاقی که منکر آن شده است، به وکیل سابق خود، مایکل کوهن، دستور داده بود به دنیلز حق السکوتی معادل ۱۳۰ هزار دلار (۱۰۴ هزار پوند) بپردازد.

دادستان‌ها می‌گویند که او این کار را برای «نفوذ غیرقانونی» در انتخابات ۲۰۱۶ انجام داده است. ترامپ به مانند دیگر پرونده هایی که در خصوص وی وجود دارد،این موضوع را اساسا انکار کرده و حتی اسناد پرداخت این حق السکوت را نیز از طریق وکلایش زیر سوال برده است! در هر حال، به نظر می رسد این دادگاه، بر خلاف آنچه تصور می شد تبدیل به یک موضوع جنجالی در محاکم قضایی ایالات متحده شود. انتخاب هیات منصفه بعد از ظهر دوشنبه آغاز شد. قاضی با رد کردن اعضای هیات منصفه که دست خود را بالا بردند و گفتند که نمی‌توانند بی‌طرف باشند، شروع کرد و حدود ۳۴ نفر جلسه را ترک کردند.

افراد باقی مانده بعد از پاسخ به ۴۲ پرسش از جمله در مورد عادات خبرخوانی، شرکت در تجمعات ترامپ یا خواندن کتاب‌های رئیس جمهور پیشین مرخص شدند. هجده نفر به طور تصادفی در جایگاه هیات منصفه قرار گرفتند و یک یک به پرسش‌ها پاسخ دادند.دلیل این پرسشها، یافتن انگیزه های پنهانی وگرایشات سیاسی افراد حاضر در دادگاه بود.موضوعی که قطعا می تواند بر روی شهادت آنها ، چه به صورت ایجابی و چه سلبی تاثیرگذار باشد. در این بررسی ها مشخص شد که انگیزه های سیاسی( اکثرا در حمایت از ترامپ) تا چه اندازه ای در بین شهود پررنگ بوده و  بر همین اساس، دهها نفر از آنها ملزم به ترک دادگاه شدند.از یک زن پرسیده شد: «آیا درباره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق، یا این که او نامزد فعلی ریاست‌جمهوری است، عقاید قوی یا باورهای محکمی دارید که در توانایی شما برای یک هیات منصفه منصف و بی‌طرف اختلال ایجاد کند؟»

او به سادگی پاسخ «بله» داد و رد شد. تیم  ترامپ در ابتدا به دلایلی که توضیح ندادند با رد کردن او مخالفت کردند.همه اعضای هیات منصفه به دلیل اهمیت پرونده ناشناس خواهند ماند، اگرچه دادستان‌ها و تیم حقوقی آ ترامپ از هویت آنها اطلاع خواهند داشت.

 

 


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها