کد خبر: 620828
تاریخ انتشار :

«نامه نیوز» از رویکرد انتخاباتی اصلاح‌طلبان گزارش می‌دهد

اوضاع به کام همتی

حمایت کارگزاران از همتی و تلاش برای راضی کردن سایر اصلاح‌طلبان روز به روز بیشتر می‌شود و آثار خود را نیز در نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاسی / ویژه انتخابات – جبهه اصلاحات هنوز حاضر نشده که برنامه همتی و مهرعلیزاده را بررسی کرده و احتمالا از آنان حمایت کند اما این به معنی منتفی بودن بحث حمایت اصلاح‌طلبان از آنان نیست. اقدامات اخیر دو کاندیدا برای راضی کردن احزاب و بزرگان اصلا‌ح‌طلب نشان می‌دهد که ایجاد تغییر در سیاست‌ها و تصمیمات خاصه در یکی، دو هفته آخر محتمل است. 

این طور که به نظر می‌رسد البته تغیرات مذکور بیشتر به نفع همتی خواهد بود. چراکه طبق نظرسنجی‌هایی که این‌روزها دست به دست می‌شود، به همان اندازه که میزان رای مهرعلیزاده ایستا بوده و تغییری ندارد، رای همتی رو به رشد است!

این وضعیت احتمالا متاثر از حمایت‌های صریح کارگزارانی‌ها از همتی است. نظر حزب در این باره هنوز رسما اعلام نشده و به گفته سخنگوی آن یعنی مرعشی کارگزاران تابع نظر جبهه اصلاحات است. اعضای کارگزاران اما هر یک جداگانه در مصاحبه‌ها از در حمایت از همتی وارد می‌شوند. حتی طاهرنژاد در مصاحبه‌ دیروز خود گفته بود که کارگزاران برای راضی کردن جبهه اصلاحات در این زمینه رایزنی می‌کند (نقل به مضمون).

اظهارات امروز کرباسچی در مصاحبه با روزنامه سازندگی نیز شاهد دیگری بر این رویکرد است. دبیرکل کارگزاران گفته که «آقای همتی در این روزها بسیار خوب عمل کردند و سخنان معقولی بیان کردند که مگر ماکروفر است مشکلات کشور را در آن قرار دهید و با سرعت حل شود؟ ... در شرایط فعلی به نظر ما آقای همتی کسی است که مسائل کشور را می‌شناسد به خصوص با توجه به تخصص‌شان، در بعد اقتصادی راه‌حل‌های علمی و معقول برای حل نسبی مشکلات دارد اما خواسته و تلاش ما این است همه نیروهای اصلاح‌طلب با استفاده از صندوق رای و تک‌تک آراء شهروندان حرکت کند».

وی افزوده است: «ما در کارگزاران سازندگی به دنبال این هستیم که مجموعه اصلاح‌طلبان با استفاده از سلاح رای وارد صحنه انتخابات شوند. رای ندادن سلاحی کند است و در هیچ جامعه‌ای منجر به تغییر نمی‌شود.»

کرباسچی همچنین تاکید کرد: «تمایل قطعی دوستان ما در کارگزاران حتما این است که در انتخابات از آقای همتی حمایت کرده و برای ایشان تبلیغ کنیم و برنامه‌های ایشان را در انتخابات برای مردم توضیح دهیم اما در مجموع علاقه‌مند هستیم درباره این موضوع در مجموعه اصلاحات به یک جمع بندی برسیم».

جدی بودن کارگزاران در حمایت از همتی آنجایی معلوم می‌شود که حتی نیروهای سابق این حزب نیز در این باره تاکید می‌کنند. شاهد نیز اظهارات امروز محمد هاشمی در گفت‌وگو با آرمان که همتی را «خیرالموجودین» اصلاح‌طلبان می‌خواند. او می‌گوید: «به نظر من اتفاق مبارکی رخ داده و کسی که امروز در صحنه انتخابات حضور دارد دارای این توانایی است که مشکلات اقتصادی  جامعه را مدیریت کند. بنده در شرایط حساس و خطیر کنونی کشور در بین موجودین انتخابات آقای همتی را «خیرالموجودین» می‌دانم.»

رشد رای همتی در نظرسنجی‌ها شاید علل دیگری هم داشته باشد اما بدون شک حمایت قاطعانه کارگزاران در آن نقش مهی دارد. این یعنی بخش‌هایی که انتظار می‌رفت از همتی حمایت کنند به او روی خوشی نشان داده‌اند و این درحالی است که آن بخش‌های دیگر که تصور می‌شد به خاطر حرف‌های تند و تیز مهرعلیزاده جانب وی را بگیرند، اساسا روی خوشی به انتخابات نشان نداده‌اند؛ حداقل فعلا.

حال باید منتظر ماند و دید که کارگزاران و حمامیان همتی موفق به راضی کرده جبهه اصلاحات می‌شوند یا خیر. همچنین باید دید که دیدار او با سید محمد خاتمی که گفته شده بود دیروز یا امروز انجام می‌شود، چه نتیجه‌ای دارد. درست است که اصلاح‌طلبان مثل قبل در به صف کردن مردم پای صندوق ‌های رای توانمند نیستند اما هنوز هم سرمایه اجتماعی دارند که اگر پای کار بیاید، می‌تواند نقش موثری در انتخابات داشته باشد. بر همین اساس شروع کمپین اصلاح‌طلبان یا حداقل بخشی از آنان به نفع همتی، ، تغییرات محسوسی در نظرسنجی‌ها و شاید هم نتیجه انتخابات ایجاد خواهد کرد.

 

 

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما