کد خبر: 630265
تاریخ انتشار :

ماجرای سرم‌های مانده در گمرک شهریار چه بود؟

سخنگوی گمرک گفت: فرآیند ترخیص سرم از گمرک شهریار شامل حمل یکسره است و برای خروج صرفا یک صورت جلسه و مجوز وزارت بهداشت لازم است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

روح الله لطیفی سخنگوی گمرک  در پاسخ به فیلم منتشر شده در فضای مجازی مبنی بر تعلل گمرک در ترخیص کالاهای ضروری از جمله سرم، اظهار کرد: فرآیند ترخیص سرم از گمرک شهریار شامل حمل یکسره است و برای خروج صرفا یک صورت جلسه و مجوز وزارت بهداشت لازم است. تمام این فرآیند نیز بیش از یک ساعت زمان نمی برد.

او ادامه داد: رانندگانی که در حوزه بین الملل و ترانزیت کار می کنند، عمدتا رانندگان شریفی هستند. اما برخی از آن ها به دلیل حساسیت بعضی موضوعات در زمان های این چنینی (مانند ترخیص داروهای ضروری در زمان فعلی)، ممکن است با صاحب کالا در خصوص کرایه و یا با شرکت حملی که با آن کار می کنند، دچار مشکل شوند. بنابراین برخی از معطلی های پیش آمده به خودشان بر می گردد.

او گفت: حتی ممکن است بعضی از رانندگان که خیلی محدود هستند و ممکن است این فیلم نیز شامل آن افراد باشد؛ از آنجایی که می دانند این کالاها بسیار ضروری هستند، کرایه بیشتری را خارج از تعرفه طلب کنند. بنابراین به گمرک ارتباطی ندارد. گمرک طی یک ساعت به شرط داشتن مجوز وزارت بهداشت، ترخیص می کنند.

سخنگوی گمرک اعلام کرد: طبق بررسی هایی که انجام دادیم، کامیونی که محموله اش مجوز وزارت بهداشت داشته باشد و برند و محموله از سوی وزارت بهداشت تائید شده باشد، در همان درب خروج گمرک صورت جلسه ای تنظیم شده و نهایتا یک ساعت منتظر می شوند و به صورت حمل یکسره با کمترین اسناد، این محموله های سرم ترخیص می شوند.

او افزود: اینکه این فرد مجوز را اخذ کرده یا خیر، یا اینکه خودش تمایلی به خروج ندارد و با صاحب کالا مشکل داشته و می خواهد کرایه بیشتری دریافت کند، به گمرک مربوط نمی شود.

لطیفی ادامه داد: گمرک درباره کالاهایی مانند سرم که موضوع خاص و ویژه ای هستند، لزومی به انجام هیچ کدام از تشریفات گمرکی مانند منشا ارز و کد رهگیری ندارد. ترخیص این کالاها حتی به اظهار هم نیاز ندارد و صاحب کالا می تواند بعدا اظهار کند. در چنین شرایطی اگر یک راننده نخواهد حرکت کند، یا با صاحب کالا یا شرکت حملی که برای آن کار می کند مشکل داشته باشد، خارج از موضوع مرتبط با گمرک است.

او در پاسخ به اینکه به علت حساسیت موضوع، چرا با چنین افرادی برخورد نمی شود، بیان کرد: مسئولیت برخورد با این افراد نیز با گمرک نیست و مرجع رسیدگی شرکت های حمل هستند. همچنین اگر در بحث کرایه حمل مشکلی داشته باشند، صاحب کالا می تواند از راهداری استعلام بگیرد و اعلام کند که چنین فردی درخواست کرایه مازاد داشته است. در نهایت اینکه این توقف هیچ ارتباطی با گمرک ندارد.

 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما