کد خبر: 640573
تاریخ انتشار :

نگاه تحلیلگر/ گفت‌وگوی «نامه نیوز» با علی محمد نمازی

رئیسی نه برنامه دارد نه به شعارهایش عمل کرده

علی محمد نمازی فعال سیاسی اصلاح طلب معتقد است که دولت رئیسی برنامه مشخصی ندارد و فقط با اتکا به نقاط ضعف دولت قبل یک سری وعده داده که تا کنون هم قدمی برای تحقق آن برداشته نشده است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

گروه سیاست نامه نیوز – حدود 6 ماه از شروع فعالیت دولت رئیسی گذشته و خبری از تحقق وعده‌ها نیست. حتی ناهماهنگی‌های موجود در تیم اقتصادی دولت امید به تحقق شعارها در ماه‌های آتی را نیز کم‌رنگ کرده است. این درحالی است که روسای جمهور پیش از او هر کدام حداقل یک برنامه مشخص داشته و در راستای آن اقداماتی کرده بودند. لذا به نظر می‌رسد که رئیسی از این بابت از اسلاف خود عقب‌تر است. 

علی محمد نمازی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب در گفت‌وگویی با «نامه نیوز» در این رابطه گفت: « ارائه برنامه یا داشتن پروژه کلان در دولت‌ها تقریبا از دوران آقای خاتمی باب شد. چون قبل از کشور هم کشور در یک وضعیت اضطراری بود و هم روسای جمهور و افرادی که در راس انقلاب بودند به شدت مورد اعتماد مردم بودند، لذا اصلا کسی از آنها در جریان رقابت‌های انتخاباتی برنامه نمی‌خواست. آقای خاتمی‌ اما برنامه‌ای بر مبنای توسعه سیاسی و قانون مداری ارائه داد و در شعارها تاکید کرد که دولت باید پاسخگو باشد، حق انتخاب مردم محفوظ باشد و ... . در دوره احمدی نژاد نیز غیر از شعار هیچ برنامه‌ای در کار نبود. او یک برنامه کلی مبنی بر آوردن نفت سر سفره مردم اعلام کرد. این هم از آنجا شروع شد که مقام معظم رهبری برنامه مبارزه با فقر و فساد و تبعیض را مطرح کردند. احمدی نژاد هم این را چسبیده و همین شعار را دادند. اسم دولتش هم دولت مهرورزی گذاشت».

وی افزود: «بعد از او آقای روحانی نیز برنامه خاصی نداشت و موضوعات روز را در مناظرات مطرح کرد. اما وقتی کارش را شروع کرد مهم‌ترین مساله او مذاکره برد – برد در حوزه هسته‌ای بود و توانست در دوره اول به نتیجه برسد. آقای رئیسی اما بر اساس آنچه که از شعارهای انتخاباتی او برداشت می‌کنیم، صرفا نقطه ضعف‌ها را در نظر گرفته و برای رفع آن شعار دادند. شعارهایی مبنی بر ساماندهی اقتصادی و توجه به سفره مردم و مبارزه با فساد».

این فعال سیاسی اصلاح طلب ادامه داد: «اشکال مهم دولت رئیسی این است که مقلوب شعار جوان‌گرایی شد. این شعار را هم در مقابل دولت روحانی که می‌گفتند کابینه‌ای مسن دارد، مطرح کرده بود. رئیسی آمد و جوانگرایی کرد، در صورتی که در دنیا ثابت شده که تجربه در قوه مقننه و مجریه خیلی مهم است و نباید از آن غفلت کرد. اینجا از تجربه غفلت شده است، شعارهای داده‌اند و الان با مشکل مواجه شده‌اند».

وی افزود: «ریئسی در چهار، پنج ماه گذشته اقدام قابل توجه یا قابل مشاهده‌ای نداشته است . مثلا از ساخت یک میلیون مسکن در سال حرف زده و الان باید حداقل چهار دوازدهم این کار انجام شده باشد اما نشده است! یا گفته سالی یک میلیون اشتغال ایجاد می‌کنیم و هنوز خبری نیست. آقای رئیسی در این چهار، پنج ماه باید در شعارهای خود پیش می‌رفت اما اینطور نبوده است».

نمازی انجام سفرهای استانی را تنها اقدام قابل مشاهده در دولت رئیسی دانست و گفت: «در این مورد هم قهرمان احمدی‌نژاد است و سفرهای استانی رئیسی جلوه‌ای ندارد چون در دوره احمدی‌نژاد او شانس اورده بود و درآمد هنگفت نفتی منابعی در اختیارش داشت که در این سفرهای اقداماتی انجام دهد». 

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: «دولت رئیسی نه برنامه مشخصی دارد و نه به شعارهایش از جمله ساخت مسکن و اشتغال و مقابله با گرانی و ... عمل می‌کند». 


 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما