کد خبر: 667528
تاریخ انتشار :

امضای سند شکست جمهوریخواهان در جورجیا

ایالتی که دیگر قرمز نیست

ایالت مهم و سرنوشت ساز جورجیا، بار دیگر به نماد شکست جمهوریخواهان در انتخابات تبدیل شده است. این ایالت که اتفاقا به صورت سنتی بیشتر به محافظه کاران و جمهوریخواهان تمایل داشت، اکنون در یک چرخش آشکار دیگر حاضر به حمایت از حزب متبوع خود نیست! می توان در یک جمع بندی واقع بینانه گفت که بخشی از اعضای حزب جمهوریخواه در جورجیا تصمیم گرفته اند علیه حزب اصلی خود کودتا کنند ! حضور ترامپ در راس معادلات اجرایی و سیاسی واشنگتن طی سالهای 2016 تا 2020 در این خصوص بی تاثیر نبوده است!

ایالتی که دیگر قرمز نیست
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

در حالی که جمهوریخواهان به واسطه کسب نیمی از آرای سنا توسط دموکراتها، دیگر امکان تسخیر سنا را نداشتند ، رقابت بر سر تک کرسی باقیمانده سنا در جورجیا برای انها صرفا حکم یک رقابت حیثیتی اما ایالتی را داشت. انها امیدوار بودند در جریان این رقابت تنگاتنگ، معادلات داخلی جورجیا را به سود خود تغییر دهند. اما پیروزی دوباره دموکراتها نشان داد که چنین انتظاری بیهوده است و احتمالا در سال2024میلادی نیز 16 رای الکترال ایالت جورجیا در سبد رای دموکراتها به گردش در خواهد آمد! دور دوم انتخابات سنا در ایالت جورجیا با پیروزی حزب جوبایدن همراه شده است. رافائل وارناک دموکرات موفق شده در رقابتی تنگاتنگ با هرشل واکر، نامزد جمهوریخواهان که از حمایت دونالد ترامپ نیز برخوردار بود، کرسی سنای خود را حفظ کند.هر چند در صورت تائید رسمی این نتیجه هم تغییری در آرایش سنا به‌وجود نخواهد آمد اما یک پیروزی مهم برای جوبایدن و یک شکست برای شخص دونالد ترامپ محسوب می‌شود که گفته می‌شود خود را برای انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا آماده می‌کند.جوبایدن ساعتی پیش از آغاز شمارش آرا در این ایالت با اطمینان از پیروزی صحبت کرده بود. جو بایدن گفت:‌ «ما برنده می‌شویم، ما در جورجیا پیروزیم.»

دموکرات‌ها در جریان انتخابات نوامبر و از همان دور اول کنترل سنا را در دست گرفتند هر چند برتری در مجلس‌نمایندگان با جمهوریخواهان شد. کسب یک کرسی دیگر در سنا (۵۱ کرسی) به دموکرات‌ها اجازه خواهد داد تا نفوذ و تاثیر بیشتری بر کمیسیون‌های مهم پارلمانی داشته باشند و نقش جو مانچین، سناتور دموکرات اعتدال‌گرا را که تاکنون در چندین پرونده برای تیم بایدن دردسرساز شده، در روند تصمیم‌گیری بسیار محدود خواهد کرد.جمهوریخواهان از آن سو در نظر داشتند تا با پیروزی در جورجیا و در حالیکه حدود ۷۰۰ روز تا انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا باقی‌مانده قدرت بلوکه‌کردن امور را نزد خود گسترش دهند و مانع پیشبرد طرح‌های مورد نظر دموکرات‌ها در کنگره شوند.به عبارت بهتر، نتیجه انتخابات جورجیا منجر به اطمینان خاطرکامل بایدن و همراهانش در خصوص حفظ مجلس سنا و اکثریت نسبی آن گردیده است. 

طبق نتایج اولیه شماره آراش رافائل وارناک ۵۱.۴ درصد آرا را بدست آورده. این سیاستمدار ۵۳ ساله علاوه بر سناتوری، کشیش هم هست و بابت انتخاب مجدد خود از خدا و زحمات مادرش تشکر کرده است.این درحالیست که رقیب جمهوریخواه ۶۰ ساله او ۴۸.۶ درصد آرا را از آن خود کرده است. این نامزد آفریقایی تبار که از حمایت دونالد ترامپ برخوردار بود تا کنون پرونده‌های جنجالی زیادی داشته است. نظرات رادیکال این بازیکن سابق فوتبال آمریکایی در مخالفت با سقط جنین در حالی زبانزد است که گفته می شود می‌شود وی در خفا هزینه سقط پارتنرهای سابق خود را پراخت کرده بوده است. او با پذیرش شکست گفته از مبارزه دست بر نمی‌دارد.

با این حال اکنون موقعیت ایالتی و سیاسی هرشل واکردر جورجیا اساسا اهمیتی برای جمهوریخواهان ندارد! آنچه در این میان واقعیت دارد، مربوط به از دست رفتن شانس تسخیر جورجیا توسط جمهوریخواهان در سال 2024 می باشد، مگر آنکه فردی غیر از ترامپ به عنوان نامزد نهایی جمهوریخواهان معرفی شود! رئیس جمهور سابق آمریکا واکنشی نسبت به شکست نامزد مدنظر خود در انتخابات اخیر نشان نداده است، اما بر همگان مسجل است که شکست واکر،کلکسیون شکست ترامپ در انتخابات میاندوره ای اخیر را تکمیل کرده است. شکست نامزدهای  مورد حمایت ترامپ درایالات حساس و سرنوشت سازی مانند آریزونا، پنسیلوانیا، نیوهمشایر ، جورجیا و نوادا بیانگر آن است که از سال 2020( انتخابات ریاست جمهوری اخیر) تا کنون تغییر چندانی درذائقه سیاسی ساکنان این ایالات حاصل شده و اگر انتخابات ریاست جمهوری دوباره برگزار شود، ترامپ قطعا قدرت غلبه بر بایدن یا هر فردی که نماینده دموکراتها در این آوردگاه سیاسی باشد را پیدا نخواهد کرد. 

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما

دیگر رسانه ها