کد خبر: 678907
تاریخ انتشار :

روسیه: آمریکا از احیای روابط ایران و عربستان خرسند نیست

«سرگئی ناریشکین» رئیس سرویس اطلاعات خارجی روسیه گفت، توافق مربوط به احیای روابط عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران که در ماه مارس سال جاری با کمک و میانجیگری فعالانه چین حاصل شد، واکنش بسیار دردناک و ناخوشایندی برای آمریکا و بریتانیا به همراه داشته است.

روسیه: آمریکا از احیای روابط ایران و عربستان خرسند نیست
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش رسانه های روس، ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه (SVR) در یک نشست امنیتی بین‌المللی در مسکو تصریح کرد: توافق بر سر بازگرداندن روابط عربستان سعودی و ایران که با حمایت چین حاصل شد، "واکنش بسیار دردناک «آمریکا و بریتانیا» را به همراه داشت.

وی افزود: روندهای مثبت در خاورمیانه به شکست سیاست بلندمدت واشنگتن و لندن برای خفه کردن تهران و تهدیدی مستقیم برای موقعیت استراتژیک آنها تبدیل شده است.

ناریشکین گفت: «انگلوساکسون‌ها» (غربی ها) باید درگیر امور داخلی باشند و حتی بهتر است به سراغ «دوست قدیمی‌شان، پیش شیطان» بروند.

مقامات روسی بارها از اصطلاح "آنگلوساکسون" استفاده کرده اند. این اصطلاح در مفهوم سیاست خارجی روسیه استفاده می شود که در مارس سال جاری به روز شد.

ناریشکین در توضیح وضعیت خاورمیانه گفت: «می‌توان به آنگلوساکسون‌ها توصیه کرد که با درگیری‌های داخلی داخلی خود کنار بیایند یا حتی بهتر از آن به سراغ دوست قدیمی خود یعنی شیطان بروند».

به گفته وی، اقتدار آمریکا در خاورمیانه به شدت در حال کاهش است، در حالی که سطح اعتماد متقابل بین کشورهای این منطقه در حال افزایش است.

منبع: ایرنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها

    پیشنهاد ما

    دیگر رسانه ها