کد خبر: 682767
تاریخ انتشار :

توافق مهم عربستان و فرانسه در زمینه انرژی هسته‌ای

عربستان سعودی و فرانسه تاکید کردند که مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی و افزایش امنیت منبع انرژی، قابل اطمینان بودن، پایداری و مقرون به صرفه بودن منابع انرژی از اولویت‌های راهبردی مشترک بین دو کشور است.

توافق مهم عربستان و فرانسه در زمینه انرژی هسته‌ای
پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

به گزارش خبرگزاری واس عربستان، در بیانیه مشترک عربستان و فرانسه، پس از دیدار عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان و اگنس پانیه رونشه وزیر تحول انرژی فرانسه، آمده است که انرژی یکی از ارکان اصلی مشارکت بلندمدت بین عربستان و فرانسه است. در این بیانیه همچنین بر تعهد دو کشور به امضای یادداشت تفاهمی برای همکاری در زمینه انرژی در دوم فوریه ۲۰۲۳ تاکید شد.

دو طرف به درکشان در این زمینه اشاره کردند که هیدروژن پاک یک سوخت ضروری برای تجلی اهداف مشترک دستیابی به توسعه اقتصادی پایدار و در عین حال کاهش اثرات تغییرات آب و هوایی است.

دو کشور همچنین توافق کردند تا همکاری‌ها را در زمینه برق، تبادل تجربیات در زمینه تولید برق از منابع انرژی تجدیدپذیر، علاوه بر پروژه‌های اتصال برق و تشویق مشارکت بخش‌های خصوصی در این زمینه، از جمله فناوری‌های تولید، انتقال، توزیع، ذخیره سازی و اتوماسیون شبکه برق افزایش دهند.

دو طرف همچنین توافق کردند که برای تقویت همکاری در زمینه انرژی هسته‌ای، در چارچوبی صلح‌آمیز و ایمن، مدیریت زباله‌های رادیواکتیو، کاربردهای هسته‌ای و توسعه ظرفیت‌های انسانی تلاش‌های مشترک را انجام دهند.

در این بیانیه همچنین خاطرنشان شد که دو کشور توافق کرده‌اند در زمینه ارتقای فناوری‌ها و راه‌حل‌های تغییرات اقلیمی مانند جذب، استفاده و ذخیره‌سازی کربن از بخش‌هایی با انتشار گازهای گلخانه‌ای که کاهش آن دشوار است، مانند سیمان، هوانوردی، دریایی، پتروشیمی و غیره، همکاری کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

پیشنهاد ما